Oświetlenie na przyjęciu weselnym

Niezależnie od tego, czy wymarzyliście sobie romantyczne przyjęcie w stodole oświetlonej świecami, czy wynajmujecie przestronne wnętrze podświetlone LEDami, warto zdać sobię sprawę, jak wielką rolę pełni oświetlenie na przyjęciu weselnym. Zwłaszcza w miejscach, gdzie będziecie po raz pierwszy tańczyć lub kroić tort.

Marzycie o zdjęciach z przyjęcia weselnego, ktore nie dość, że mają być wysokiej jakości, to jeszcze najlepiej z charakterem jak z amerykańskiego magazynu. Przeglądacie portfolia fotografów, podpisujecie umowę i jakiś czas po imprezie dostajecie fotografie, które wyglądają nieco inaczej niż sobie wyobrażaliście. Dlaczego?

 

Co to znaczy „poprawnie oświetlony”?

Można przyjąc ogólną zasadę, że dla fotografa im więcej światła, tym lepiej. Brzmi to dość enigmatycznie i zastanawiacie się, czy znowu powinniście coś czemuś podporządkować. Dlaczego wszystko ma być takie jak sugerują inni? Tutaj z pomocą przychodzi dobry wedding planner. Dobry to taki, który pogodzi Waszą wizję z technicznymi możliwościami sali weselnej i jednocześnie zadowoli fotografa i/lub filmowca.

Najważniejsze aby światło było stałe – powtarzalne. Nic nie denerwuje mnie na weselu tak, jak obsługa sali włączająca i wyłączająca światła w zależności od tego czy akurat serwują jedzenie, sprzątają czy trwa blok muzyczny. Niemal niemożliwe jest wtedy osiąganie powtarzalnych zdjęć. A jak wiadomo, elegancja bierze się między innymi z dopasowania i spójności.

Zatem, jeżeli na sali wiszą eleganckie żyrandole i przyczyniają się do kreowania charakteru danego miejsca, niech są włączone non-stop. Niech wizja zespołu muzycznego lub DJ-a nie zakłóca estetyki miejsca, które tak skrupulatnie wybraliście. Niech przypadkowe osoby nie decydują o tym, jaki rodzaj i jakość oświetlenia będzie panować np. podczas pierwszego tańca – bo za ich frywolność najwięcej zapłacicie Wy.

 

Renomowany fotograf ślubny nie jest lekiem na wszystko.

Ale może zdziałać cuda. Na ogół potrafi dostosować się do aktualnie panujących warunków bez większej szkody dla klienta i swojej estetyki. Tylko dlaczego nie ułatwić sobie nawzajem pracy, by móc dostarczyć Wam możliwie najlepszą pamiątkę z najważniejszej imprezy Waszego życia? Dobrej fotografii nie tworzy się bo się umie.

Niesprzyjające warunki oświetleniowe mogą położyć dowolny element inaczej dobrego zdjęcia: czasem będzie to jakość, innym razem kadr/kompozycja. I wierzcie mi, nie ma większej frustracji niż perfekcyjnie zaplanowany pierwszy taniec, czy to pośrodku pałacu, czy na dywanie rozwiniętym pośród drzew z girlandami z żarówek, który nagle zostaje zakłócony przez lampę ajfona wujka Jurka albo stroboskop i dym DJ-a. Kilka ujęć na bank pójdzie do śmieci. Oby nie było wśród nich niepowtarzalnej ekspresji, jedynego pocałunku lub łzy szczęścia.

 

Niech będzie jak w filmie.

Podsumowując. Zdecydujcie się na konkretny styl jaki ma panować na Waszym przyjęciu weselnym i trzymajcie się tego. Nie pozwólcie sobie wejść na głowę obsłudze sali, nie dokupujcie dodatkowych ofert sugerowanych przez menadżera „bo tak zawsze robimy i jest super”, nie gódźcie się na samowolkę oprawy muzycznej.

Dobry wedding planner pomoże Wam ogarnąć temat oświetlenia i budowania klimatu. Często zasugeruje zatrudnienie specjalistów w tej dziedzinie. Ponadto poinformuje fotografa o wszystkim co z Wami ustalił, aby jedyna rzecz jaka pozostanie Wam po tym dniu, prezentowała się możliwie najlepiej na świecie.

 

Taniec ze świecami na weselu w Szczecinie

Oświetlenie na przyjęciu weselnym

Efekt czerwonego dywanu wesele w Villa Natura Dolsk

Kadr z zabawy weselnej w Villa Natura Dolsk

oświetlenie na sali weselnej w Puszczykowie

Pierwszy Taniec Villa Natura Dolsk

PODZIEL SIĘ